کسب و کار آنلاین- نکاتی درباره‌ی خرید برای نوجوانان

تاریخ: دوشنبه 01 مرداد 1397 ساعت: 10:18 بازدید: 142 نویسنده: پویا

خرید هدیه برای بسیاری از ما کار سختی است. همیشه به زادروز اطرافیان به چشم یک دردسر بزرگ و وضعیّت بحرانی نگاه می‌کنیم که احتمالاً باید با اکسسوری‌ها، لباس‌ها و یا لوازم الکترونیکی پشت سر بگذاریم!

در این میان اما خرید برای نوجوانان کار مشکل‌تری به نظر می‌رسد. احتمالاً شما هم چندبار برای دختر و یا پسری در این سن خرید کرده‌اید و دیدهاید که چطور با هیجان کامل از هدیه‌ای که گرفته است، هر روز استفاده می‌‌کند و یا آن را به گوشه‌ای پرت می‌کند و هیچ‌وقت برای دوّمین بار به سراغش نمی‌رود. شاید در لحظه‌ی نخست عاشق هدیه‌ای شده که دریافت کرده و ساعتی بعد به این نتیجه رسیده که بدترین رنگ دنیا برای آن انتخاب شده است.

 

نمی‌خواهیم برای حل این مشکل تنها به مثبت‌نگری بسنده کنیم اما نخستین گام برای اینکه بتوانید خرید خوبی برای نوجوان‌ها داشته باشید، تغییر نگاه شماست. نخست باید این دید را که خرید برای آنها کار سختی است، کنار بگذارید! کار سختی است؛ اما نشد ندارد!

 


مقاله‌ی مرتبط: مقاله‌ راهنمای جامع خرید کم‌هزینه و شیک را بخوانید


 

نوجوانی؛ دوران انفجارهای پی‌در‌پی

teen-anger-violence

نوجوانی خود را به یاد دارید؟ دورانی که با هجوم تغییرات جسمی، روانی و رفتاری روبه‌رو بودید و تمام دنیا رودرروی شما ایستاده بود! شما کلکسیون متنوعی از رفتارها و تصمیم‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بودید که نتیجه‌ی مستقیم تغییرات جسمی و جنسی آن دوره بود.

نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی و مغزی، دوران انفجارهای پی‌درپی خلق‌وخو، منش و سبک زندگی است. همه چیز در این دوران در شدیدترین حالت خود قرار دارد؛ نوجوانان به شدّت عاشق می‌‌شوند؛ به شدّت متنفرند؛ به شدّت ابراز احساسات می‌کنند؛ به شدّت از ابراز احساسات و نظر دوری می‌کنند؛ به شدّت گریه می‌کنند و به شدّت می‌خندند.

هرچند که نخستین تغییرات نامحسوس هورمونی در بدن انسان پس از تولد در سنین ۶ تا هشت‌سالگی اتفاق می‌افتد، اما دوران نوجوانی در واقع دوران هجوم هورمون‌هاست؛ تا جایی که طبق برخی پژوهش‌ها، تولید تستوسترون در پسرها به بیش از ۱۰ برابر میزان قبلی می‌رسد. افزون بر این هورمون‌های رشد و آدرنال نیز در این دوره رشد چندبرابری پیدا می‌کنند که می‌تواند بر عملکرد مغز نیز تأثیرگذار باشد.

این تغییرات هورمونی را در کنار تغییرات شدید مغز و رشد آن در دوران بلوغ بگذارید، آن وقت متوجه خواهید شد که دمدمی‌مزاج‌بودن آنها در خرید و انتخاب، کمترین عکس‌العملی است که می‌توانند به محیط اطراف نشان دهند.

مغز نیز در این دوران تغییرات بسیاری دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تغییرات غیرمنتظره‌ای در ماده خاکستری و قشر مغز اتفاق می‌افتد. حجم ماده‌ی خاکستری مغز که در طول کودکی افزایش پیدا کرده است، در دوره‌ی نوجوانی رو به کاهش می‌گذارد؛ البته کاهشی که طبیعی است و یک بخش ضروری از بلوغ به شمار می‌آید.

همچنین مطالعات نشان می‌دهد که قدرت استدلال، حافظه و توانایی مغز برای برنامه‌ریزی در انسان در سال‌های ۱۵ یا ۱۶ سالگی کامل می‌شود.

بنابراین تا زمانی که مغز در حال شکل‌گیری است و هورمون‌ها دست از هجوم همه‌جانبه و شبانه‌روزی خود برنداشته‌‌اند، نمی‌توان انتظار داشت که رفتار، تصمیم‌گیری‌ها و ابراز احساسات به وضعیّت عادی برسد.

 

پیش از خرید بدانید

shopping

خرید برای تمام نوجوانان، نسخه‌ی واحدی ندارد. اما می‌توان برای آن ایده‌ها و پیشنهادهایی داشت.

  • اگر با یک نوجوان برون‌گرا سروکار دارید، فرآیند خرید برای شما آسان‌تر است. درک این نوجوانان راحت‌تر است چون معمولاً روراست هستند و افکار و سلیقه‌های خود را به راحتی بیان می‌کنند؛ زود تصمیم می‌گیرند و به طور معمول رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بنابراین حتی اگر ارتباط کمی با او داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید حدس بزنید که چه هدیه‌ای برای او مناسب است.
  • فهمیدن نظرات و سلیقه‌های نوجوانان درون‌گرا نیز به فرآیند پیچیده‌ای نیاز ندارد، اگر جزو حلقه‌ی دوستان و یا نزدیکان او باشید به دلیل احساس راحتی با شما، نظراتش را بهتر در میان خواهد گذاشت. در غیر این صورت هم کمی گپ زدن با او در جایی دنج و یا در زمانی که فکر می‌کنید برای کشف یک انسان آرام و همیشه در تفکر، آماده هستید، شروع خوبی است.
  • باید در انتخاب رنگ‌ها برای این افراد کمی دقت و حوصله داشته باشید. معمولاً نوجوانان به رنگ سفید علاقه‌ای نشان نمی‌دهند؛ البته این قطعی نیست اما مشکی معمولاً رنگ مورد علاقه‌ی دختران و پسران است. علاقه به ترکیب این دو رنگ ممکن است در سال‌های پایان نوجوانی به وجود بیاید که نشانه‌ای از گذار به مرحله جوانی و بزرگسالی است. رنگ نارنجی رنگ نوجوان‌های پُر انرژی است؛ آبی نیز به آرامش آنها کمک می‌کند و بر عکس، رنگ‌های فسفری می‌تواند سطح تندخویی آنها را بالا ببرد.
  • آنها دوست دارند احساس استقلال بیشتری داشته باشند. برای هدیه‌کردن چنین حس زیبایی به آنها، گاهی اوقات اجازه دهید در انتخاب هدیه آزاد باشند. به آنها بگویید که از کدام فروشگاه اینترنتی چه محصولاتی را انتخاب کرده‌اید تا در نهایت خودشان با سر زدن به وب‌سایت، انتخاب نهایی را انجام دهند.

 

چه چیزی بخرید

Shopping-Bags

پژوهش‌ها در این زمینه در کشور ما چندان کامل و همه‌جانبه نیست. اما تحقیقات در دیگر کشورها نشان داده است که نوجوانان در خریدها و بیشتر در خریدهای اینترنتی، برای لباس بیش از هر چیز دیگری هزینه می‌کنند. البته لوازم الکترونیکی و کفش نیز در صدر فهرست خریدهای آنان از فروشگاه‌های اینترنتی قرار دارد. شما هم می‌توانید به این بخش‌ها در وب‌سایت فروشگاه سر بزنید و مطمئن باشید که در هر صورت به یکی از اینها، نیاز و یا علاقه دارد.

  • نوجوانان در این سن علاقه‌مند هستند که بزرگتر از سن خود رفتار کنند و یا لباس بپوشند بنابراین سعی نکنید او را به دوران سنی پیشینش یعنی کودکی بازگردانید. احتمالاً خرید یک اسلحه پُر سروصدا و یا یکعروسک سخنگو پرخطرترین انتخاب شما در چنین شرایطی خواهد بود!
  • همانطور که خواندید، لباس، لوازم الکترونیکی و کفش، نخستین انتخاب‌های نوجوانان در وب سایت فروشگاه‌هاست اگر به سراغ یکی از اینها رفتید، پیشنهادهای ما درباره‌ی رنگ‌ها را فراموش نکنید.
  • دختران نوجوان آرایش‌کردن را دوست دارند؛ این رفتار کاملاً طبیعی آنها در این سن برای پیشی‌گرفتن از همسن‌های خود و رفتار طبیعی آنها به عنوان یک زن، برای زیباتر دیده‌شدن است. لوازم آرایش و زیبایی شاید بهترین انتخاب نباشد اما سایه‌هایی با تُن رنگ صورتی و بنفش، هیجان زیادی به آنها می‌دهد.
  • لوازم الکترونیکی برای دختران و پسران توأمان رضایت‌بخش است. هرچند که پسرها هیجان بیشتری برای هدیه‌گرفتن این وسایل نشان می‌دهند. برای انتخاب یکی از کاربردی‌ترین آنها می‌توانید با یکی از هم‌سن و سال‌های آنها و یا با کسی که از علاقه‌مندی‌های آنها باخبر است، مشورت کنید.
  • اگر تصمیم گرفتید برای او یک گوشی جدید بخرید؛ به گوشی‌های کوچک فکر نکنید. گوشی‌های بزرگ در این سن برای آنها جذاب‌تر است.
  • لوازم الکترونیکی هدیه‌های گران‌قمیتی هستند. اگر تصمیمم به خرید یک گجت گرفتید، به فکر یکقاب با حال‌وهوای دخترانه و یا پسرانه نیز برای آن باشید، انتخابی که آنها را خوشحال و از اموال شما مراقبت می‌کند!

شاید تصور می‌کنید که باید به جای خرید لوازم الکترونیکی و یا لوازم آرایش مثل همیشه به سراغ لباس، کفش و کتاب بروید. شاید تصور درستی باشد اما بهتر است به جای حذف این واقعیت‌ها از زندگی نوجوانان خود، آنها را مدیریت کنید. مثلاً می‌توانید به دنبال اپلیکیشن‌هایی برای تقویت حافظه‌ی آنها باشید. همچنین می‌توانید فعالیت‌ فیزیکی را در برنامه‌های روزانه‌ی آنها بگنجانید.

منبع : blog.bamilo.com


نکاتی-درباره‌ی-خرید-برای-نوجوانان نکاتی-درباره‌ی-خرید-برای-نوجوانان نکاتی-درباره‌ی-خرید-برای-نوجوانان نکاتی-درباره‌ی-خرید-برای-نوجوانان نکاتی-درباره‌ی-خرید-برای-نوجوانان امتیاز : 75 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |